Hoşgeldiniz.
Hemen Arayın : 0 232 365 53 37

Ofis Mobilyası Nedir Nasıl Olmalıdır?

Ofis Mobilyası Nedir? Nasıl Olmalıdır?

Ofis mobilyası, ofis içerisinde bulunan bütün mobilya ve aksesuarlardır. Bu mobilyalara; üzerinde çalışmalar yaptığınız masa çeşitleri , genelde masalar ile birbirini tamamlayan kesonlar ve etajerler, çalışma koltukları, ofis dolapları ve kitaplıklar örnek verilebilir.

Ofis Mobilyası Nedir?

Ofis mobilyası, ofis içerisinde bulunan bütün mobilya ve aksesuarlardır. Bu mobilyalara; üzerinde çalışmalar yaptığınız masa çeşitleri , genelde masalar ile birbirini tamamlayan kesonlar ve etajerler, çalışma koltukları, ofis dolapları ve kitaplıklar örnek verilebilir. Bir kurumun kimliğini, kurumsallığını temsil eder. Bu yüzden seçilen ofis mobilyalarının şirketin kimliğine uygun, estetik ve pozitif olması istenir. Bu mobilyalar seçilirken ofis sahibi bu mobilyaların kurumda istihdam ettiği personellerin mesleklerine uygun, misafir kullanımına elverişli, fonksiyonel, şirket düzeninin oluşmasına yardımcı, iş güvenliği sağlayan  ve şıklıktan ödün vermeyen bütçesine uygun mobilyalar olmasına dikkat etmelidir. Son zamanlarda yapılan çalışmalarla her sektöre ve çalışanlara uygun mobilyalar üretilmektedir.

Ofis Mobilyası Nasıl Olmalıdır?

Hayatımızın farklı alanlarında bulunduğumuz yerlerle ilgili yorumlar yaparken hatta bu yerlere ilk bulunduğumuz andan itibaren düşüncelerimize yön veren ilk izlenimlerimizin içerisinde bulunduğumuz ortamın dizaynı yer alır. Bu ister misafirlik olsun ister arkadaşlarımızla vakit geçireceğimiz bir kafe isterse ilk defa iş görüşmesi için gittiğimiz bir kurum olsun.
Çalışma hayatına adım atmaya çalışan herkes bu alana çeşitli kurumlarda yaptığı iş görüşmeleriyle başlar. Ofisten ilk içeri girdiğinde kafasında bir takım düşünceler oluşur; içeri girer girmez ferah bir ortam karşıladı beni yada ofisin enerjisi çok güzeldi yada kasvetli bir yerdi bilmiyorum içime sinmedi bir türlü gibi. Bu düşünceler insanlarla yada henüz işle tanışmadan önce başlayan düşüncelerdir ve bu düşünceler aslında ofis mobilyalarıyla ilgilidir. İlk izlenimi veren bu düşüncelere sevk eden şey aslında mobilyaların rengi, tasarımı, fonksiyonu ve ofise uygunluğudur.
Mobilyaları seçerken öncelikle dayanıklı, kaliteli, temizlenmesi kolay mobilyaları bütçenize uygun seçmelisiniz. Bu mobilyaları seçerken çalışan ve bina mimarisine dikkat ederek iş güvenliğini de ofis içinde güvence altına alacağınız mobilyalar olması işinizi kolaylaştıracaktır. Ofisinize mobilya seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus mobilyalarınızın renkleridir. Mobilya renkleriniz klasik geleneksel alışılan gri, siyah ve kahverengi tonlarda tutmak isteyebilirsiniz bu tonları kullanmanızın sebebi ofisinizi ciddi, disiplinli ve şık göstermek olabilir ancak son yıllarda yapılan çalışmalar bazı renklerin kullanıldığı ortamlarda kişilerin ilk gördükleri anda dikkat çekici ve şık bulmasına rağmen ilerleyen saatlerde sürekli bu renkleri görmesi nedeniyle strese ve yorgunluğa sebep verdiğini bazı renklerin dinlendirici özellikleri olması nedeniyle ilerleyen mesai saatlerinde dahi kendilerini yorgun hissetmediklerini göstermiştir. Ofis mobilyalarının seçimin de bu renklerin araştırılıp ofisinize en uygun olanının seçmeniz çalışan verimini arttırmanız açısından sizde farklı fikirler oluşturacaktır.

Ofis Çalışanları İçin Ofis Mobilyası Nasıl Olmalıdır?

Hayatımızın önemli bir kısmının geçtiği ofislerin çalışanlar için uygun olması gerekir. Bu uygulamaların en önemlisi çalışanların tüm gün iç içe oldukları ofislerde ki mobilyalardır. İş veriminin vaz geçilmezi çalışanlardır çalışanların rahat oldukları ortamlarda çalışma verimleri artarken kendilerini huzursuz ve rahatsız hissettikleri ortamlarda verimleri düşmektedir. Bu verim düşüklüğünü engellemek için çalışmalar yapılmakta ve bu çalışmaların sonuçlarına uygun ofis mobilyaları dizayn edilmektedir. Bu mobilyalar hem iş veren için çeşitli alanlara uygun bina ve ofis mimarisine uygun olurken çalışanlar için özel bir çalışma alanı ve bu alanda rahat edebilecekleri ortamlar yaratmaktadır. Ofis mobilyalarının şeklinden dayanıklılığına, tasarımından fonksiyonuna hatta rengine kadar çalışan verimini artıracak mobilyalar günümüzde mevcut. Hatta yapılan çalışmalarda kişilerin oturdukları koltukların sertlik ve yumuşaklığının ne olması, masa yüksekliği nasıl olmalı ofis aksesuarlarının nerelerde daha işlevsel olacağının her biriyle ilgili çalışmalar var.

Ofis Dizayn Ederken Ofis Mobilyasının Önemi

Ofisiniz için mobilya seçerken dikkat etmeniz gereken başlıca hususlar vardır bunların başında ofisinizin türü gelir. Burada türden kastettiğimiz ofisimiz toplu çalışmaların yapıldığı ofisler mi yoksa home ofis şeklinde çalışmaya uygun ofisler mi olduğudur. Toplu çalışmalar ile home ofis çalışmaları birbirinden ayıran başlıca etken toplu çalışmalarda bütün personeller dikkate alınarak fonksiyonelliğin gözetilmesi ve tasarımın buna göre yapılması gerekirken home ofis çalışmalarda kişi kendi zevkine, çalışma rutinine göre bir ortam oluşturarak daha çok bireysel tasarımlara yönelmelidir.

Kapalı Ofislerde Ofis Mobilyası Seçimi

Çalışma hayatında ofisler dizayn edilirken bu ofislerde bulunan departmanların birbiriyle iletişime geçmesini kolaylaştırmak için topluca çalışılabilen alanlara ihtiyaç duyulup duyulmadığı kararı ile maksimum odaklanma gerektiren çalışmalar için ayrı odalardan oluşan birimlere ihtiyaç duyulup duyulmadığına karar verilir.

Eğer ofisiniz kapalı ofis olacaksa yani ofisinizin gereksinimi çalışanların her birinin ya da birkaçının beraber çalışmasını gerektiren çalışmalar ise, kişilerin çalışmaya yoğunlaşmasını sağlayacak ofis mobilyaları seçilmelidir. Bu tür ofislerde kişiler bir oda içerisinde tek başına ya da bulundukları departmanda beraber görev yaptıkları çalışma arkadaşlarıyla bulunurlar. Bu ofislerde kişi sayısı daha az olduğu için çalışanlar kendi mobilyalarına sahiptir. Bu mobilyalar kişilerin kullanabileceği şekilde ofis içerisine sığacak, rahat hareket ortamı bırakacak, dayanıklı ve işlevsel olmalıdır. Kişi kullandığı mobilyaları kendine ve ofise uygunluğuna göre odaklanma problemini minimuma düşürecek şekilde seçmelidir. Böyle ofislerde çalışanlar ofislerini ne boş gibi gösterecek mobilyaları seçmeli nede içeriye girdiğinde kalabalık hissi yaratacak kadar çok mobilya yerleştirmelidir. Odanın büyüklüğüne bağlı dayanıklı, temizlemesi kolay, yangına dayanıklı ofis donanımlarına uygun mobilyalar seçilmelidir.

Açık Ofislerde Ofis Mobilyası Seçimi

Kapalı ofislere göre daha ekonomik ofisler yenilikçi ofislerdir. Klasik geleneksel ofislerde her kişinin kendi odasının olduğu yada bir kaç kişinin kendi odasını paylaştığı kapalı ofislerden farklı olarak açık ofislerde üst düzey yöneticilerin kendine ait odası olurken geriye kalan personel açık bir çalışma düzenine sahip olurlar. Bu çalışma düzeni iş verenler ve yöneticilerin bakış açında çalışanları kontrol etmeyi kolaylaştırmış, personelin iletişimini arttırmıştır. Kapalı ofislere göre de açık ofislerin ofis mobilyalarının alımı çok daha uygun olduğu için açık ofislerin sayısı git gide artmaktadır.

Bu çalışma ortamlarına ofis mobilyası seçerken çalışanların mahremiyetlerini gözetecek bölmeler oluşturulması çalışan motivasyonu açısından yarar sağlayacaktır. Yapılan araştırmalarda çalışanların açık ofiste kafamı kaldırdığımda rahatlıkla istediğim departmanla iletişim kurabiliyorum gibi olumlu söylemleri yanında özel telefon görüşmelerim ve konuşmalarım için mahrem bir alana ihtiyaç duyuyorum söylemlerine de yer veren çalışanların olduğunu gösteriyor. Bu ofisleri dizayn ederken seçilen mobilyalar kişilerin iletişimini etkilemeyerek iş bölümü yapmalarını, birbirlerine yardımcı olmalarını ve iş tatmini sağlamalarını kolaylaştırmalıdır. Ortak kullanılan faks makinesi, fotokopi makinesi, yazıcılar gibi donanımlara herkesin erişimini kolaylaştıracak iş güvenliğini riske atmayacak mobilyalar seçilmelidir. Ve bütün bunların yanında mahremiyetine saygı duyulduğunu hissettirecek bölmelere de yer verilmelidir.

Home Ofis Çalışmalarda Mobilya Seçimi

Araştırmalara göre klasik ofislerde yapılan çalışmalardan daha fazla avantajının olduğu görülen home ofis çalışmada artık mobilya seçimiyle hem rahatlığı hem de çalışma ortamını bir araya getiriyor. Bağlı olduğunuz kuruma gitmeden evin bir kısmı ofisiniz haline getirerek çalışma imkanı veren bu çalışma ortamında artık ofisler eve taşındığı için ev ortamına uygun hem şık hem işlevsel mobilyalar popüler olmaya başladı. Bu çalışma ortamının bir diğer avantajı da istediğiniz şekilde ofisinizi dizayn edebilmeniz. Kendi çalışmalarınızı yaparken uzun saatler boyunca zaman geçirdiğiniz kendi çalışma odanızı ergonomik mobilyalarla kendi zevkinize ve bütçenize göre dizayn edebilirsiniz.


Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Ücretsiz Kargo

seçeneği ile daha

Kapıda Ödeme

seçeneği ile daha

7/24 Destek

seçeneği ile daha

Güvenli Alışveriş

seçeneği ile daha

Alışveriş Sepetim

X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
WhatsApp Destek Hattı