Hoşgeldiniz.
Hemen Arayın : 0 232 365 53 37

Ofis Seçiminde Çalışan Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ofis Mobilyası Seçiminde Çalışan Verimi ve Güvenliği için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilimsel çalışmalar gösteriyor ki, her insan bulunduğu ortamlardaki faktörlerden gerek günlük hayatında gerek çalışma hayatında etkileniyor. Bunlar ister bir renk olsun ister bir eşya olsun... Bilimsel çalışmalar gösteriyor ki, her insan bulunduğu ortamlardaki faktörlerden gerek günlük hayatında gerek çalışma hayatında etkileniyor. Bunlar ister bir renk olsun ister bir eşya olsun...

Ofis Mobilyası Seçiminde Çalışan Verimi ve Güvenliği için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Böyle bir durumda çalışma hayatımızın tamamını etkileyen en önemli etken şüphesiz ofislerimizde bulunan mobilyalardır. Bu mobilyalar içerisinde dolapları, sandalyeleri, kitaplıkları, masaları, çalışma gruplarını ve askılıkları barındırır. Peki ama yeni bir ofis kurduğumuzda ya da ofisimizi yeniden dizayn ettiğimizde çalışanların verimini arttırmak için ofis mobilyası seçiminde ne gibi faktörlere dikkat etmeliyiz? Hiç şüphesiz bu faktörlerin en başında bütçemiz gelir; öncelikle bu dizaynlar için ne kadar bütçe ayırabildiğimizi belirlemememiz gerekir. Çalışma ortamının verimini arttırmak için elbette ki çalışanlara rahat edebilecekleri ortamlar sağlanmalı ancak bu ortam sağlanırken cüzdanımıza da dikkat etmemiz gerekiyor; çok ucuza alınan mobilyalar bir süre sonra problem çıkarabilir bunları da göz önünde bulundurmalıyız aynı zamanda çok pahalı alınan mobilyalarında çok kaliteli olacağının garantisi yoktur. Bu durumda satıcılarla ihtiyacınız doğrultusunda istediğiniz özelliklerdeki mobilyaları belirtip birkaç satıcıyla konuşabilirsiniz bu durumda hem sizin bütçenize uygun mobilyaların hem de bu mobilyaların ihtiyacınızı ne kadar karşılayabileceği konusunda fikir sahibi olacaksınızdır.
Ofis mobilyası seçerken dikkat edeceğiniz başka bir husus ise dayanıklılıktır. Ofisinize aldığınız eşyaları sürekli değiştirmek hem bütçenizi hem de çalışmalarınız da ki stabiliteyi bozarak verimi düşürecektir. Bu yüzden ofisinize eşya seçerken size uzun yıllar dayanabilecek mobilyalar seçmeniz daha verimli olacaktır. Dayanıklılığına dikkat ederken elbette ki tasarımları göz ardı edilmemeli burada bahsettiğimiz tasarım sadece şık bir görüntü değil fonksiyonel olarak da ofisteki işlerinizi kolaylaştıracak özelliklere sahip mobilyalarınızın olmasıdır. Ofislerimizde olabildiğince şık, dayanıklı, bütçemize uygun, fonksiyonel ürünleri seçebiliriz ancak ofisin verimli kullanılmasını sağlayan diğer bir etken olan alanı da düşünmeliyiz ofis mobilyası faks, fotokopi makinası gibi donanımsal ofiste olması gereken malzemelerinde fonksiyonel olarak yerleşmesine imkân sağlayacak şekilde alan kaplamalıdır.
Çalışanların günün büyük bir kısmını geçirdikleri ofislerde üretken olabilmeleri ve beklenen işleri verilen zamanlarda yapabilmeleri için konforlu bir ortamda da çalışmaları gerekir bu yüzden alınacak mobilyaların çalışanların konforuna yeterince uygun olması gerekir. Bütün bunları düşünürken aklına hijyende gelmiş olmalı, yeni mobilyalar alırken temizlemede oluşacak problemlerin hijyenden ödün vermesini istemezsiniz. Ayrıca mobilyaların zor temizlenip, hijyeni için ayrıca yüksek bir maliyet oluşturması da hem bütçeniz hem de temizlemeyle geçen zaman bakımından iyi olmayacaktır. Ofisinizin ihtiyacı olan mobilyaları seçerken ofis mobilyalarınızın sürekli yerinin değişebileceği bir ortamda mı yoksa sabit kalmasının uygun olduğu bir ortamda mı çalıştığınızı göz önünde bulundurmalısınız. Yerlerinin değişme ihtiyacınız varsa mobilyaların ağırlıkları da sizin için önemli olacaktır. Bu durumda daha hafif mobilyalar seçmeniz ya da taşınması kolay tekerlekli modellerinin olup olmadığını öğrenmeniz yararınıza olacaktır. Mobilyaların şık, hijyenik, konforlu, bütçenize uygun olabilir ancak ince plakalardan ve camlardan oluşan mobilyalar hem çalışanların hem de sizin güvenliğinizi tehlikeye atabilir. Bu durumda bir başka dikkat edilecek husus çalışanlarınızın ve ofisinizin güvenliği için mobilyaların iş güvenliği kurallarına uygun seçilmesi olacaktır.Ve ofis mobilyaların da dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri olan yangına dayanıklılık... Ofislerimiz içerisinde bulundurduğu eşyalar sebebiyle yangına mahal verebilecek yerlerdir bu yüzden olası bir yangın riskini göz önünde bulundurup durumun daha da kötüye gitmesini engellemek amacıyla bu mobilyaların yangına dayanıklı olarak seçilmeleri daha güvenli bir ortam oluşturacaktır.
Tüm bu hususlarda hem işveren bütçesi hem çalışan verim ve güvenliği dikkat edilerek mobilyaların seçimi sağlanabilir ancak bu hususların tamamının sağlandığı ofisiniz için uygun mobilyalar yoksa yada uygun olsa da beğenmediyseniz veya sizin ofisinize uygun ölçülerde yoksa başka bir alternatifiniz daha var kendi ofis mobilyalarınızı ürettirebilirsiniz. Bu noktada çok maliyetli olduğunu düşünüyorsanız uzun vadede çalışma verimliliğinin artmasıyla kazançlı çıkabileceğinizi düşünerek bir karara varabilirsiniz.

 Ofis Mobilyalarıyla Çalışanların Veriminin Artması

Ofis ortamı birçok çalışan için sıkıcı, stresli, işlerin olması gerektiği gibi gitmesi, istenilen satış ya da üretime ulaşmanın amaçlanması gibi nedenlerle baskı altında hissettikleri bir ortamdır. Mesai saatlerinin bitimine yaklaşırken verimliliğin iyice düştüğü ortamlardır. Tüm bu sebeplerle verimin düşmesinin engellenmesine nereden başlanacağı tartışıldığında şüphesiz ilk akla gelen ofis mobilyalar olacaktır.

Ofis Mobilyalarının Renkleri Verimliliği Arttırır mı?

İş yerinin ciddi bir kurum olduğunu vurgulamak için kullanılan koyu renklerin yaratıcılığı öldürdüğü konusunda tartışmalar var. Şu sıralar gündemde olan bir görüş ise; sabahın erken saatlerinde, trafikten sonra ofise giren kişilerin gri, kahverengi ofis mobilyalarını görmesinin kişileri etkilediğini, çalışanların yaptıkları işleri gözlerinde büyüttüğünü ve bu renkler yerine canlı renkleri görmenin ofis ortamına alışmayı, işlere başlamayı daha da kolaylaştıracağıdır.

Ofis Mobilyalarının Tasarımı Verimliliği Nasıl Arttırır?

Çalışanların rahat, iletişime açık ve kendi ortamlarındaymış gibi hissettikleri ofislerde verimliliğin arttığı gözlemlenmiştir. Ofis Mobilyalarını kullanırken rahat edemediği ve fonksiyonel olarak kullanamadığı ortamlarda çalışan bıkkınlık hissi ile karşı karşıya kalmaktadır. Bütün gün oturduğu masanın ya da koltuğun rahatsızlığı nedeniyle aktif olarak çalışamaması verimliliğini düşürecektir. Ofis araçlarına ulaşımının zor olduğu ya da uygun boyutlarda olmayan mobilyalar nedeniyle hem boyutsal erişimin zor hem de fonksiyonel etkinliğin zor olduğu alanlarda kişi strese girecek ve üretkenliğini koruması mesai bitimine yaklaştıkça zorlaşacaktır.

Kapalı Ofislerin ve Açık Ofislerin Mobilyaları Verimliliği Etkiler mi?

Kapalı ofis, genel bir ofis içerisinde çalışanların özel alanlara ayrılan ofislerde çalışmasını ifade eder. Çalışan diğer çalışanlardan izole bir ortamda elindeki projeye daha fazla odaklanabileceği bir ortamda olmalıdır. Bu ortamlar daha çok kişinin rahat edebileceği kendine ait bu ortamda tek kullanabildiği bir masa, kitaplık ve benzeri ofis mobilyalarıyla dizayn edilmelidir böylelikle ihtiyaç duyduğu yoğunlaşma dış etkenlerle bozulmaz bunun yanı sıra açık ofislerde biraz daha farklıdır durum bu ofislerdeki mobilya dizaynları çok kişiyle çalışılan bir ortam ve alan problemi olan ofislerde daha çok görülür buralarda mobilyalar çoğunlukla ortak kullanılır bu yüzden mobilyalar ne kadar fonksiyonel seçilirse o kadar verimli bir ortam oluşur, örneğin bu ofisler için mobilyalar seçilirken masalar, bölmeli masalardır; koltukları taşınabilir ağırlıklarda yada tekerleklidir; faks ve fotokopi makinesi gibi ofis donanımlarının fonksiyonel kullanılabilir yerleri olmalıdır. Seçilecek mobilyaların kısıtlı ofis alanını verimli kullanılabilecek şekilde dizayn edilmiş ve çalışanların iş verimliliğini arttıracak şekilde düzenlenmiş olması gerekir.

Ofis Mobilyaları Çalışan Sağlığını Nasıl Etkiler?

Ofis çalışması yapan çalışanlar daha çok oturarak çalışan personellerdir. Bu tür çalışma ortamların da vücudun masa başında duruşu ve hareketsizlik nedeniyle zamanla sağlık problemleri görülür. Bu sağlık problemlerinin tamamen önüne geçmek mümkün olmasa da minimuma indirmek ofis mobilyalarıyla mümkündür. Seçilen mobilyaların ergonomik olması gün içinde çalışan sağlığını ve verimliliğini korumanıza yardımcı olacaktır. Öte yandan fazla rahat iş mobilyaları beyne dinlenme komutu göndereceğinden çalışanın verimini olumsuz etkiler bu nedenle seçilen mobilyaların insan sağlığını bozmaması ve çalışanı rahatsız ederek iş verimini engellemesi için ergonomik ancak beyne dinlenme komutu vermeyecek sertlikte mobilyalardan seçilmesi gerekmektedir.


Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Ücretsiz Kargo

seçeneği ile daha

Kapıda Ödeme

seçeneği ile daha

7/24 Destek

seçeneği ile daha

Güvenli Alışveriş

seçeneği ile daha

Alışveriş Sepetim

X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
WhatsApp Destek Hattı